Kniha: Dekorácie

Filed in Uncategorized

Výber sedacej súpravy sa môže zo začiatku javiť ako jednoduchá záležitosť. Opak je však pravdou. Je hneď niekoľko kritérií, na ktoré treba dbať pri výbere tej vašej. Najlepšie je zvoliť kompromis medzi pohodlím, cenou a samozrejme aj estetickým vzhľadom. Sedačky sa stávajú v rodinách miesto, kde sa trávi väčšina času a preto by ste mali vybrať takú, ktorá bude vyhovovať všetkým.

Dôležitý je určite prvý dojem, ktorý máte už priamo v predajni pri vyberaní sedačky. Okrem kvality, stability musíte taktiež sledovať funkčnosť sedacej súpravy, ktorá je viac menej jej priorita. Medzi základné funkcie väčších sedacích súprav patrí aj možnosť rozloženia, či už celej alebo jednotlivých dielov, jej polohovateľnosť a taktiež úložný priestor. Aj toto môže z vašej sedačky spraviť niečo podobné ako sú rohové sedačky.

Určite to uvítajú hlavne tí, ktorá majú radi pohodlie, napríklad pri pozeraní televízie, alebo samotnom leňošení, kedže v obývačke trávite zväčša najviac času a je to najobývanejšia miestnosť v dome, či byte. Proces rozťahovania alebo rozkladania by však nemal byť chaotický alebo obtiažny, mal by ho vedieť zvládnuť každý člen rodiny, rýchlo a jendnoducho.

Konštrukcia sedacej súpravy patrí k najdôležitejším častiam. Práve tá určuje to, akú bude mať sedacia súprava životnosť. Najviac sedacích súprav je zhotovených z dreva alebo z drevotriesky. Najkvalitnejšie sa vyrábajú z ocele. Výhodou tejto konštrukcie je okrem dlhej životnosti aj estetické pôsobenie, keď sa s celou sedačkou zladia aj nožičky alebo operadlá.Rohové sedačky a rozkladacie sedačky sa vyrábajú z každého materiálu, cenovo sa však kovové konštrukcie pohybujú vo vyššej cenovej hladine. Ďalšie kritérium pri výbere vašej sedačky je aj materiál. Kožené sedačky sa vyrábajú rohové, nie však rozkladacie. Aspoň nie vo veľkom množstve.

Kožené sedačky majú výhodu v tom, že sú odolné voči znečisteniu a ich čistenie je veľmi jednoduché. Nie sú však odolné voči škrabancov od pazúrov vašich domácich miláčikov a v lete sa stávajú lepkavé. Kožené sedačky sú však veľmi obľúbené a robia sa vo veľa variantoch, ako rohových, tak aj jednotlivo. Ostatné meteriály sa pohybujú cenovo oveľa nižšie a nájdete si tam ešte viac variánt, ktoré sa vám určite zapáčia. Ešte pred samotnou kúpou sedacej súpravy je treba dobre rozmyslieť, na aký účel bude sedačka slúžiť. K neformálnemu sedeniu, ležaniu a väčšiemu opotrebovávaniu zvoľte určite rohovú sedačku, prípadne sedačku rozkladaciu, alebo sedačku s dielmi. U formálnejších sedacích súprav sú najlepšie dlhé sedacie súpravy, prípadne rohové, ktoré vedia dobre zúročiť svoj priestor pri posedení s kamarátmi.

Dá sa povedať, že rohová sedacia súprava je asi najuniverzálnejšia, čo sa týka svojho vzhľadu, funkčnosti a pohodlia. Nájdete ju v každej jednej variante a taktiež skoro v každej domácnosti.

Rohové sedačky a súpravy sa nachádzajú väčšinou vo väčších obývačkách, kde si môžu dovoliť zabrať viac miesta, ako v malej obývačke. Rohové sedacie súpravy sú vynikajúce na pozeranie filmov, vyloženie nôh ale aj na formálne sedenie s priateľmi, kedy sa určite uvíta viac priestoru, ktorá práve takáto sedačka poskytuje. Je len na vás, pre čo sa rozhodnete a čo do vášho bytu potrebujete. Nechajte sa inšpirovať internetom alebo rôznymi katalógmi so zariadeným interiérom, aby ste si ujasnili váš typ pre budúcu sedaciu súpravu.

11

 

Môžete nájsť aj na

b

3.5 (70%) 2 votes