Predaj firmy

Filed in Uncategorized

Už dlhší čas rozmýšľam o tom, že sa pustím do podnikania a v poslednom čase to bolo už intenzívne a chcel som začať robiť potrebné kroky. Na internete som čítal rôzne články, ako urobiť veci čo najlepšie, študoval som to celé dni, ale zistil som, že také veľké množstvo informácií, aké som našiel na internete mi skôr len uškodí ako by mi malo pomôcť. Zašiel som preto ešte do knižnice, že sa pozriem po dákej knihe, ktorá by vysvetľovala začiatky podnikania a na jednu dobrú som natrafil.

Boli v nej obsiahnuté naozaj hodnotné a dôležité informácie, nie žiadne zbytočné texty. Išiel som kapitolu po kapitole až som sa dostal k záverečnej, ktorá ma upútala svojim nadpisom. Ten znel, že  predtým ako firmu založíš, tak ju ani nezakladaj. Tá veta je nelogická a v prvom momente nesedela ani mne, kým som neprečítal celú kapitolu a až vtedy som sa dozvedel, čo tým autor myslel.

Oveľa lepšie, než založiť spoločnosť, je lepšie firmu kúpiť. O tomto som dovtedy nikdy nepočul a preto ma to veľmi zaujalo. Bol som veľmi milo prekvapený, že existuje taká možnosť kúpiť už existujúcu firmu. Už som videl množstvo vecí na predaj ale nikdy ma nenapadlo, že je možný aj predaj firmy.

V knihe sa písalo o rôznych možnostiach kúpy firmy. Firmu je možné kúpiť s históriou alebo bez histórie. Pokiaľ sa rozhodnem pre firmu z históriou, znamená to, že firma v minulosti už vykazovala zisk a podnikateľskú činnosť. Po právnej stránke je však v poriadku a úplne čistá, nemá žiadne záväzky alebo dlhy. Je možné kúpiť firmy s krátkou históriou ale aj už dlhšie existujúce firmy. Taktiež je možné si vybrať, či je firma platca DPH alebo nie a podľa toho sa rozhodnúť pri kúpe firmy.  Naopak firma bez histórie ešte nikdy nebola ekonomicky činná a tak nemá žiadne záväzky a podlžnosti na vyrovnanie. Je totiž zaregistrovaná na potrebných úradoch, ale nikdy nevykazovala žiadny zisk. Taktiež aj v tomto prípade je možné kúpiť firmu, ktorá buď je, alebo nie je platcom DPH.

Dozvedel som sa aj informácie o kúpe tzv. ready-made spoločnosti, ktorá je v preklade predzaložená spoločnosť. Sú to firmy, ktoré sú pripravené na predaj, sú zaregistrované a v poriadku po právnej stránke.

podnikanie

3.8 (75%) 4 votes