Kniha: Chaty

Filed in Uncategorized

Dlhšie som uvažoval nad kúpou záhradnej chaty do mojej záhrady, ktorú mám za mestom, keďže bývam v bytovke. Záhradu mám pomerne dosť veľkú a tak som sa rozhodol  umiestniť sem i záhradnú chatu, ktorá by sa do tohto miesta určite hodila. Prinieslo by to hneď niekoľko výhod. Mal by som kde skloniť hlavu, pokiaľ by ma zastihlo zlé počasie, mohol by som tam prespať a mal by som aj kde uskladniť náradie, či pozbieranú úrodu.

Zháňal som teda nejakú dobrú knihu, v ktorej by som sa dozvedel viac o záhradných chatkách a jednu sa mi podarilo nájsť. Ponúkla mi všetko, čo som potreboval nájsť.

Najviac ma zaujala časť o rôznych druhoch záhradných chatiek, pretože sám som nevedel, aká veľká by mala byť a tak som sa dozvedel, že sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín podľa veľkosti a spôsobu využitia.

Medzi najjednoduchšie záhradné chatky môžeme považovať chatky na úschovu pracovného náradia a materiálu. Ako už z názvu vyplýva, tak slúžia na úschovu záhradného náradia, kosačky alebo bicykla. Úžitkový plocha týchto chatiek býva zvyčajne v rozmedzí  1,2-9 m2.

Ďalšou možnosťou sú záhradné chatky. Tie poskytujú priestor najmä na uloženie a uskladnenie náradia, ale majú aj sekundárnu funkciu. Môžu poslúžiť na oddych a relax a preto aj z tohto dôvodu tu môžeme rátať s terasou, či prístreškom, pod ktorým sa dá posedieť a zrelaxovať. Úžitková plocha tohto typu záhradných chatiek je v rozmedzí 9-20 m2, čo je ideálna veľkosť a aj preto je tento typ  najobľúbenejší a najčastejšie využívaný.

Od normálnych záhradných chatiek tu máme o niečo väčšie, a to víkendové chaty. Ich úžitková plocha sa zvyčajne pohybuje okolo 25 m2. Svojou rozlohou sú teda najväčšie a slúžia najmä na strávenie víkendu s rodinou, či priateľmi. I z tohto dôvodu majú chaty rozmanitejšie vybavenie oproti ostatným chatkám. Víkendové chaty sa z roka na rok stávajú viac obľúbené.  Detské domčeky sú príjemným miestom, kde môžu svoj voľný čas tráviť  deti. Ich úžitková plocha je  2-4 m2.

Ďalej tu máme prístrešky na autá. Tie neradíme priamo medzi záhradné chatky ale taktiež oceníme ich pomoc, keď chránia auto pred nepriaznivým počasím. Často krát tieto prístrešky obsahujú aj domček, v ktorom je možné uschovať nejaké vybavenie do auta, alebo napríklad uskladniť pneumatiky.

chaty-a-chalupy

5 (100%) 1 vote