Ako sa žije v komunite

zivot v komunite

Komunitná forma bývania je v dnešnej dobe čoraz obľúbenejšia. Bývajú tak radi predovšetkým mladší ľudia bez rodín, ktorí by ale svoj život radi s niekým zdieľali. Je to vhodné rovnako pre single mužov či ženy ale rovnako aj páry bez detí. Pre všetkých aktívne žijúcich ľudí, ktorým žitie v komunite prináša radosť.

A čo sa tým komunitným žitím vlastne myslí? Je to jednoducho povedané spôsob spoločného bývania, ktorého jedinečnosť spočíva v tom, že takto žijúci ľudia spolu aktívnym spôsobom trávia svoj voľný čas. Je iné len zdieľať s niekým byt ako to robí v dnešnej dobe veľké množstvo ľudí, ale v podstate o sebe nič nevedieť a možno sa akurát ráno míňať v kuchyni pri šálke kávy. Keď o svojom spolubývajúcom po roku spolubývania netušíte, že sa zaoberá oblasťou vývoj software, nie je to komunitná forma bývania.

Komunity často vznikajú okolo nejakých špecifických organizácií, kultúrnych, náboženských či filozofických. Ľudia sa prirodzene skupujú okolo toho, čo má pre nich veľký význam, venujú tomu veľa času a energie a prirodzene tam začnú bývať.

Typické sú eko dedinky či eko osady, ktoré sa v týchto komunitách venujú tiež viacerým kultúrno-vzdelávacím činnostiam. Tieto komunity spájajú kreatívnych samostatných tvorivých ľudí a jedným z cieľom týchto eko komunít je žiť čo najviac sebestačne, ekologicky, v súlade s prírodou a sebou samým. Snažia sa zabezpečiť samostatnosť aspoň v základných veciach – ako je vzdelanie, školstvo, hygiena, jedlo, bývanie. Užitoční sú tu preto vždy ľudia, ktorí vedia niečo z týchto vecí. Postaviť domy, vypestovať potraviny, starať sa o domáce zvieratá, vzdelávať deti, vyrábať prírodnú kozmetiku. Ak sa niekto postará aj o kultúru a bude sa starať o kultúrno-spoločensko-tvorivý program, je to pre každú ekokomunitu len dobré. Rôzne workshopy v takýchto priestoroch nie sú výnimkou. Ak teda príde s nápadom ako si vyrobiť napríklad vlastné kreatívne hračky, všetci budú len radi. Fantázii  sa pri užitočným schopnostiach medze nekladú.